Plovdiv (Filibe) Gezi Rehberi

Plovdiv (Filibe), adını Büyük İskender'in babası II. Filip'ten alan, yaklaşık 8000 yıllık bir tarihe sahip Bulgaristan'ın 2. büyük şehri. Bulgarlar Plovdiv'in ülkelerinin en modern ve açık görüşlü insanlarının yaşadığı şehir olarak tarif ediyorlar.


Plovdiv'e ilk gidişim 2002 yılında olmuştu. Kısa bir şehir turu ve daha sonra Plovdiv Fuarını gezmiştik ama şehri çok iyi gezemediğim için hep tekrar gitmek istediğim bir yer oldu. Sonra 2016 aralık ayında tekrar Bulgaristan'a gittim ve günü birlik Plovdiv'i ziyaret ettim. Şehir pek değişmemiş fakat sakin ve huzurlu bir yaşamından bu sefer çok etkilendim ve 2 ay gibi uzun süre burada kaldım. evet tam 2 ay! :)


Her daim önemli bir şehir olan Plovdiv'in sokaklarında gezerken Makedonya, Roma ve Osmanlı dönemlerine ait izler ile karşılaşıyorsunuz. Şehirde bir çok yer hala Türkçe isimleri ile anılıyor. Saat tepe, nöbet tepe, karşıyaka gibi isimleri şehirde kullanılmaya devam ediyor. Osmanlı mimarisinden günümüze bir çok eser kalmış ve çok iyi korunuyorlar. Özellikle Kapana semti ve eski kent bölgesinde Osmanlı evleri görülmeye değer.

Çarşı, Kapana ve Eski şehir kısımlarının dışında şehirde komünizmden kalma bloklar hakim. Sıralı ve çok katlı apartmanlar maalesef çok bakımsız durumdalar. Bu durum tüm Bulgaristan şehirlerinde aynı.

Plovdiv Gezilecek Yerler

Knyaz Alexander caddesi şehrin en hareketli yeri özellikle hafta sonları tüm Filibe burada toplanıyor. Mağazalar, kafeler, restaurantlar ve barlar genel bu cadde ve ara sokaklarında.
Kapana denilen kısım şehrin eski yerleşim yerlerinden. Çok güzel küçük küçük kafe ve barlar var eğer hava biraz güzel ise yer bulmak zor. ayrıca guest house ve bir çok otel bu semtte.

Cuma Camii (Djumaya): Sultan I. Murad döneminde yapılmış ve hala ibadete açık şehrin en güzel yapılarında biri. Hemen altında aynı isimdeki Türk kafesi her zaman kalabalık oluyor. Su böreği ve tatlılarda oldukça başarılılar :)

Old town (eski kent) büyük bir tepenin üzerine kurulu eski yerleşim yeri. Burada Osmanlı evlerinin en güzel örneklerini görebilirisiniz. Şehrin köklü ailelerinin evleri genelde sanat galerisi ve müze olarak kullanılıyor. Antik Roma tiyatrosuda bu semtte. Şansıma şarap haftasına denk gelmiştim ve en meşhur köşklerin bahçelerinde gösteriler ve tanıtımlar yapılıyordu. Şarap konusunda iyiler :)Çar Simeon Parkı: Bu parkı gezmenizi tavsiye ederim. Gittiğim şehirlerde önce varsa güzel parklarını ziyaret ederim. Çar Simeon Parkı Filibe'de en çok sevdiğim yerlerden biri oldu. Özellikle karla kaplı olduğu zaman ayrı bir güzel oluyor.

Plovdiv'de Fiyatlar

Yeme-içme fiyatları ülkemize göre biraz daha ucuz eğer içki içiyorsanız zaten herkesin bildiği gibi burada çok ucuz.

Yemek 5-10 leva civarında güzel bir yemek yiyebilirsiniz.

Pizza 6-10 leva

Bira 2-3 leva

Viski 5cc 5 leva'dan başlıyor

Plovdiv'de Otel fiyatları: 3 kişi ortalama 80 leva. Kapana bölgesinde apart otelleri tavsiye ederim. Genel olarak Odalar temiz ve uygun fiyat.


Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Didim Akbük: Hızla gelişen gözde tatil beldesi

Kıyıkışlacık Köyü: 5000 yıllık tarih ile iç içe yaşam

Kos Adası Gezi Rehberi

Dünyanın En Tehlikeli 10 Şehri