Kos Adası Gezi Rehberi

Kos Adası (İstanköy) Yunanistan'ın 12 adalar vilayetine bağlı bir ada. Nüfusu 50.000 civarı. En önemli gelir kaynağı turizm ve genelde adanın müdavimleri Hollandalı, İsveçli ve Türk turistler. Adada sayıları 2000 üzeri olduğu tahmin edilen Türk kökenli nüfusun çoğunluğu Germe Köyünde yaşıyor.


Defterdar İbrahim Paşa Camii


Kos Adası'da başlıca gelir kaynağı turizm olduğu için her yerinde küçük küçük yerleşim yerleri kendi turizm alanlarını oluşturmuş. Restoranlar, barlar ve oteller adım başı gibi bir şey. Kos'un en batısındaki Kefalos ile Kos Merkezi 18km. Anayolu takip ettiğinizde bütün yerleşim yerlerine rahatlıkla ulaşıyorsunuz.

Kos Adasına 3 kez gittim ve artık burada yaşayabilirim dediğim yerlerden biri oldu. Zaten yaşamak için iki yeri çok beğeniyorum. Biri Madrid diğeri Kos Adası. Birbiri ile taban tabana zıt iki şehir. Aslında kışın madrid yazın kos adasında yaşabilseydim tadından yenmezdi :)


Agia Paraskevi Kilisesi

İstanköy'ün en beğendiğim özelliği her yer birbirine yakın ve kolay ulaşılabilir. Benim favori ulaşım aracım merkez için bisiklet eğer Kefalos tarafına gideceksem ATV.  İlk gidişimde bisikletle kiralayıp Marmari'ye kadar gitmiştim çok zevkliydi eğer kondisyonunuza güveniyorsanız tavsiye ederim. yok ben rahat yolculuk isterim ama birazda eğlenceli olsun derseniz her yer ATV dolu. Kiralayın bir tane!

Bu arada bisiklet ile gezecekseniz anayolu değilde önce sahil ve daha sonra tarların arasından devam eden yolu takip etmenizi tavsiye ederim. Manzara açısından daha güzel bir yol.

Kos Adası Gezilecek Yerler

  • Şövalyeler Kalesi
  • Çarşı
  • Casa Romana (Roma Evi) Görmenizi kesinlike tavsiye ediyorum
  • Defterdar İbrahim Paşa Camii
  • Hacı Hasan Camii
  • Hipokrat Ağacı
  • Agora
  • Asklepion (dünyadaki en eski hastanelerden biri)
Kos Adası Sahil Yolu

Bisiklet fiyatları günlük 3 euro'dan başlıyor
ATV yanılmıyorsam günlük 30-40 euro arasında bir şey ödemiştim. (motor ehliyeti istiyorlar. Ben yalvar yakar bir yerden kiralamayı başardım)
Araba kiraları ATV ile aynı.

Yeme-içme fiyatları Türkiye'de tatil yerlerine göre kesinlikle daha ucuz (euro aldı başını gidiyor, ada pahalı değil bizim paramız değersizleşti). 3 kişi balık yemek istiyorsanız ortalama 50-60 euro alkol dahil kalkarsanız. Porsiyonlar biraz büyük geliyor siparişi bence abartmayın. Kafelerde Bira ve Kahve fiyatları aynı 1.5-2 euro civarı.

Nerede yemek yenir? Akşam yemeği için sahilde çok güzel restoranlar var. Memnun kaldığım iki yeri tavsiye edebilirim. ilki Limanda Sifis Restaurant (iki kişilik karışık deniz menü fiyatı 60 euro ama kesinlikle 3 kişilik geliyor ve biraz oturmakta kararsız davranırsanız fiyatı 50 euro diyorlar :)) 2. tavsiye edebileceğim yer Kosta Palace oteli geçince Psarapoula Taverna (deniz kıyısı değil ama dekoru ve mutfağı çok iyi ve fiyatlar hemen hemen aynı) burada güveçte karidesi çok iyi yapıyorlar.


Kos

Kos Adası Otelleri

Her bütçeye uygun bir çok otel var fakat yaz sezonunda yer bulmak oldukça sıkıntılı son haftaya bırakmamanızı tavsiye ederim. Fiyatlar gayet iyi. 2 kişi 30 euro civarında kalabileceğiniz güzel oteller var ve istanköy merkezi küçük olduğu için genellikle yürüme mesafesindeler.

Benim kaldığım oteller memnuniyet sırama göre,

Maritina Hotel: şansıma sanırım burada çok uygun fiyata kalmıştım ama sonra fiyatlar biraz pahalandı. Çarşıya 2 dk mesafede çok temiz kaliteli bir otel.

Kosta Palace: Bu otelin manzarası harika neredeyse bütün odaları denize bakıyor. Otel çok kötü değil ama daha iyi olabilirdi. Özellikle klima biraz sıkıntılıydı. Konumu: limanın sonuna doğru bakın kocaman otel hemen görürsünüz.

Catherine Hotel: En son kaldığım otel kahvaltı dahil 3 kişi 40 euroya kaldık. Tabi kış sezounu diye 5-10 euro daha ucuzdu. Kaldığımız oda temiz ve yeni mobilyalar vardı. fakat kahvaltı bölümü biraz bakımsızdı. ben booking yorumlarına bakarak gittim aslında temizlik puanı yüksek. sanırım kış nedeni ile biraz ilgisizler. Konumu: Kos adası limanında küçük bir park var yanından sokağa girin göreceksiniz.

Hotel Sonia: Ben kalmadım ama odalarını gördüm temizdi. Küçük bir aile işletmesi.İki kişi için 30 euro demişlerdi gayet iyi bir fiyat. Konumu: limandaki parktan içeri girin sağa dönün köşede.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Didim Akbük: Hızla gelişen gözde tatil beldesi

Kıyıkışlacık Köyü: 5000 yıllık tarih ile iç içe yaşam

Plovdiv (Filibe) Gezi Rehberi

Dünyanın En Tehlikeli 10 Şehri