Kıyıkışlacık Köyü: 5000 yıllık tarih ile iç içe yaşam

Muğla - Milas'a bağlı Kıyıkışlacık köyü doğa, deniz ve tarihi iç içe yaşayabildiğim ve hafta sonu şehirden uzaklaştığım yerlerden biri. Aslında bu çevreye yıllardan beri sık sık geliyorum fakat bu güzel köyü yeni keşfedebildim. Kıyıkışlacık, Güllük körfezinde Güllük Beldesinin tam karşısında yarımada üzerine kurulu. Limanın bulunduğu koyu korumak için denizin içine yapılan kule ve tarihin kentin bulunduğu yarımada köyün manzarasını eşsiz kılıyor.

tarihi kuleden kıyıkışlacık manzarası

Nedense tarih ile iç içe yaşayan yerleşim yerlerinde bulunmak bana huzur veriyor. Kıyıkışlacık köyü işte böyle bir yer. Ne zaman gitsem önce köyün içindeki antik kent iasos'u ziyaret ederim sonra limanı gezerim. Liman küçük olduğu için oturabilecek mekan sayısı biraz az. Kıyıkışlacık'ta en meşhur mekan Ceyar Restaurant. İsmi ne kadar hoş değil mi? İnsanın '' Ey Ceyar! ben geldim'' diyesi geliyor. Sanki sahibi ile her an takışacağız :)

Ceyar'ın hemen arkasında Kahve Koyu'da güzel bir kahve içebilirsiniz ayrıca sahilde muhteşem tostlar yapan bir amcamız var ama onun mekanın ismi aklımda değil bir dahaki gidişimde yazarım. İlk gördüğünüzde ''bu ne aksi adam ya!'' diyebilirsiniz ama aslında iyidir sadece bazen canı sıkkın olabiliyor :)

kıyıkışlacık limanını korumak için yapılmış kule

Kıyıkışlacık küçük bir yer olmasına rağmen muazzam bir tarihi sahip. 5000 yıllık iasos antik kenti burada bulunuyor ve gerçekten gezilip görülmesi gereken bir yer olduğunu düşünüyorum. Özellikle tarihi yarımada muhakkak gezilmeli. Agora içindeki şehir meclisi olarak kullanılan antik tiyatro çok iyi korunarak günümüze ulaşmış.

Kıyıkışlacık'ın genel olarak geçim kaynakları balıkçılık, zeytin ve turizm. Tabi turizm ile hızlı bir gelişme yaşayan bu güzelim yerde dağlara taşlara dikilmiş ve yarım bırakılmış onlarca evi görmek acı verici. Umarım bir an önce bu çirkin görüntü ortandan kalkar.

Kıyıkışlacık Köyü nasıl gidilir?

Akbük-Kıyıkışlacık 28 km
Milas-Kıyıkışlacık 33 km

Ben Akbük - Kazıklı yolunu kullanıyorum, yol çok iyi olmasa da idare eder. Bu yoldan gelecekseniz iasos tabelasını takip edin. Kendi aracınız yoksa Milas garajından kalkan minibüs veya dolmuşlarla gelebilirsiniz.

Yorumlar

  1. Yazınız gayet başarılı ve güzel olmuş tebrik ederim.
    Gideceklerine daha detaylı yol tarifi ve neyin nerede olduğunu anlatsanız çok çok daha güzel olabilir gibi sanki :) Şansen kendim için öneriler aramıyor değilim

    YanıtlaSil

Yorum Gönder

Bu blogdaki popüler yayınlar

Didim Akbük: Hızla gelişen gözde tatil beldesi

Kos Adası Gezi Rehberi

Plovdiv (Filibe) Gezi Rehberi

Dünyanın En Tehlikeli 10 Şehri