Didim Akbük: Hızla gelişen gözde tatil beldesi


Didim Akbük; deniz, orman, zeytin ağacı, doğa yürüyüşü, dinginlik, huzur, eşsiz gün batımı kısacası insanı stresten uzaklaştıracak her şey demektir.

Akbük'e her mevsim gelinebilir. Bence özellikle ilk bahar burayı ziyaret etmek için en güzel mevsim. Çünkü buranın en çok sevdiğim özelliği doğası ve bahar aylarında burası bambaşka güzel oluyor. Mart ve nisan aylarında hava çok sıcak olmadığı için doğa yürüyüşlerine buraya gelinebilir. Didim Akbük'ün her yeri zeytinlik hatta o kadar çok ki kumsalın hemen bitimi zeytin ağacı ile başlıyor, altına havlunuzu atıp denize girebilirsiniz.

Akbük'te gün batımı

Akbük
çevresindeki diğer tatil beldelerinin dolmasının ardından hızla gelişmeye başladı. Neyse ki burada hala çok katlı binalar azınlıkta. Özellikle merkezindeki evlerin büyük çoğunluğu dublex ve bu sebeple burada binalar insanın üstüne üstüne gelmez. En yoğun yeri marketlerin ve dükkanların bulunduğu merkezi fakat yoğunluk genele yaygın değil.

Akbük sahil yürüyüş yolu

Gelişmeye çok açık bir belde fakat yetersiz alt yapı nedeni ile ufak tefek aksaklıklar çıkabiliyor, mesela eskiden yazın ortasında su ve elektrik kesintileri çok olurdu. Şimdilerde ciddi alt yapı çalışmaları yapılıyor. Bu çalışmaların ne kadar yeterli olacağını önümüdeki yıllarda göreceğiz.
Akbük her mevsim güzel - Şubat ayı
Didim Akbük'e genelde Ankara, Denizli ve İstanbul'dan gelenler yoğunlukta ve ayrıca sayıları gün gün azalan yerleşik ingilizler mevcut. İngilizlerin sayıları azalıyor diyorum çünkü bir çoğu Türkiye'yi terk edip Bulgaristan'a yerleşmeye başladı. Zamanında adamları burada çok fazla kazıkladılar ve son yıllardaki ülkemizdeki siyasi gerginlik onlarında huzurunu kaçırmaya başlamıştı. Bu nedenlerden dolayı gidiyorlar.

Akbük Kilisesi

Olta balıkçılığı için Akbük'e gelenlerin sayısı da az değil. Hafta sonları özellikle İzmir ve çevresinden insanlar buraya balık tutmaya gelir. Limanda koltukları olta balıkçılığı için hazırlanmış en azından 4-5 tekne görmüştüm. Mandalya Körfezi ve Kazılıklı tekne ile balık tutmak isteyenler için ideal yerler. Ayrıca kıyıdan balık tutmak isteyenler genelde Aurum Exclusive Club'ın ilerisinde balık tutuyorlar. Hatta benimde burada balık çok tutamamışlığım var :)

Akbük Plajı

Akbük Gezilecek Yerler

Akbük çevresinde gezilecek çok yer var. Didim, Söke, Bafa Gölü, Kazıklı, Bozbük ve Kıyıkışlacık en fazla 30 dakikalık mesafedeler. Tarihi kentler olarak Didyma, Priene,Milet (Miletos) ve iasos gezilip görülebilir.


Akbük'te Nerede Ne Yenilir?

Körfez Pizza Restaurant: Akbük'ün en eski mekanlarında biri. Çorbacıya gidip sütlaç yiyen biri olarak burada hiç pizza yemedim ama Pideler müthiş! Hemde deniz manzaralı. Konumu: Akbük belediyesine gelmeden tabelasını göreceksiniz hemen sağa dönün ve işte orada!

Olaa Restaurant: Ozzy abimizin aşçılığı mükemmel özellikle balık ve steak konusunda uzman. Restaurantı denize sıfır ve özellikle akşam üzeri gün batımı eşliğinde yemek yemeniz tavsiye edilir. Konumu: Körfez Pizzanın yol tarifi ile aynı. yan yanalar.

Kasaba Köftecisi: Köfte ve Tavuklu Pilav harika! Buranın dekorunu çok beğeniyorum. Sahibi Aytuğ abi işi konusunda çok titiz bir insan. Konumu: Akbük merkezden Aurum Exclusive Club'a doğru giderken yolun sağ tarafında zaten Akbük merkez küçük bir yer hemen bulursunuz.

Cheff Dürüm: İsminde de anlaşılabileceği gibi dürüm uzmanı. Kesinlike tavsiye edilir. Konumu: Merkezi biraz geçince Sümer Otele gelmeden sağda.

Hamurtat: Burayı çok sevip saydığım bir aile işletiyor. Poğaça, börek ve tatlıları katkısız yemek istiyorsanız buraya geleceksiniz. Özellikle tahinli tatlısını çok beğeniyorum. Konum:Merkezde Akbük Eczanesi yanı.


Akbük'e nasıl gidilir?


Arabanız ile gelecekseniz Söke-Milas yolunda Söke tarafından geliyorsanız ilk rampayı çıktıktan sonra Akbük tabelasını göreceksiniz sağa dönün Akbük merkez 15 km mesafede.

Arabanız yoksa Söke ve Didim garajlarından minibüsler kalkıyor. Didim Akbük minibüleri her 20 dakikada bir kalkıyor. Ayrıca minibüsler didim altınkumdan da geçiyorlar.

Didim Akbük Otelleri

Ramada Resort Akbük 

Son yıllarda Akbük'ün en çok talep gören oteli oldu. Deniz kıyısında değil ama çok uzak sayılmaz. Sahilde otel müşterilerinin kullandığı havuz, restaurantı ve hemen önündeki kumsalda şezlongları vardır.

Aurum Exclusive Club 

Eski fransız tatil köyünün yerini bu otel aldı. Akbük'te konumu en güzel otel diyebilirim. Otel komple orman içinde, denize sıfır ve merkeze yürüme mesafesinde.

Caprice Thermal Palace 

Devre mülk otel. Akbük'e gelmeden 2-3 km önce deniz kıyısında.Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Kıyıkışlacık Köyü: 5000 yıllık tarih ile iç içe yaşam

Kos Adası Gezi Rehberi

Plovdiv (Filibe) Gezi Rehberi

Dünyanın En Tehlikeli 10 Şehri